Drukuj

„Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

   2018 Konstytucja 3 maja 0030Dnia 30 kwietnia 2018 r. odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie klas IIgA oraz IIIgA naszej Szkoły pod kierunkiem p. Urszuli Róg i p. Doroty Błazik wystąpili z przedstawieniem. Pokazali, jak ten dzień 227 lat temu mogli przeżywać zwykli mieszkańcy Polski. Zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce.

Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. W trakcie zaśpiewano pieśni: „Witaj majowa jutrzenko”, „Białe róże”, „Mury” oraz „Rotę”. W tle części artystycznej klasa druga gimnazjum przedstawiła prezentacje multimedialną dotyczącą miejsc i postaci, które odegrały najistotniejszą rolę przy tworzeniu nowego rozdziału historii polskiego narodu. 2018 Konstytucja 3 maja 0040

Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

2018 Konstytucja 3 maja 0066Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Świetna inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.

Tekst: Dorota Błazik.

Zdjęcia: Zuzanna Drela, Zosia Bil.

Galeria zdjęć - klik